CSG Comenius Mariënburg in Leeuwarden heeft in schooljaar 2023-2024 een ambitieus taal-leesbeleid ingevoerd, gebaseerd op drie pijlers: taalgericht vakonderwijs (TVO), leesbevordering en het bestrijden van taalachterstanden. De aanleiding was een combinatie van zorgen over de afnemende taalvaardigheid van leerlingen en een kritische inspectierapportage. De school stelde een taalcoördinator aan en richtte werkgroepen op voor elk speerpunt. Voor het volgen van taalontwikkeling worden speciale toetsen ingezet, waarmee leerlingen met achterstanden gericht herstelonderwijs kunnen krijgen.
De werkgroep Leesbevordering richt zich op het vergroten van leesplezier en het stimuleren van een leescultuur binnen de school. Dit gebeurt onder andere via een moderne mediatheek, leesclubs, boekpromoties, schrijversbezoeken en deelname aan landelijke leesprojecten. Ook docenten worden actief betrokken, bijvoorbeeld door leestips te delen en hun voorbeeldrol te benadrukken. De zichtbaarheid van taal wordt versterkt met boekentrappen, thematafels en poëzieposters in de school.
De invoering van TVO is het meest complexe onderdeel van het beleid, omdat het vraagt dat alle vakdocenten taal integreren in hun lessen. De visie hierachter is dat vaktaal essentieel is voor zowel vakbegrip als taalontwikkeling. Docenten worden aangemoedigd om met rijke, authentieke teksten te werken en krijgen hierbij ondersteuning van de mediathecaris. Hoewel het nog te vroeg is voor meetbare resultaten, zijn er al veelbelovende ontwikkelingen zichtbaar. De schoolleiding benadrukt dat dit een langdurig proces is dat structureel ingebed moet zijn in het schoolbeleid en voortdurend geëvalueerd wordt.